Paracetamol (Acetaminophen) apa ubat?

Paracetamol (Acetaminophen) apa ubat?

Anonim

Nama generik: Paracetamol (Acetaminophen) Tanda: Cetapain, Dumin / Dumin RT, Farmadol, Fevrin, Ikacetamol, Kamolas / Kamolas Forte, Moretic, Naprex, Nofebril, Ottopan, Pamol, Panadol (biru, merah, hijau), Pheamol, Piosfen / Piosfen Forte, Pireta, Praxion, Progesic, Pyridol, Tab Anak Sanmol Chew / /, Sanmol Infusion Sanmol Infu, Sanmol Forte, Sumagesic, Tempra / Tempra Forte, Xepamol Drops, Alphagesic, Alphamol, Biogeneous, Bioge, Calapol Calapol / Calapol, Calorex Drops, Contratemp Contratemp / Co, Cupanol, Erphamol, Fasgo, Fasgo Forte, Grafadon Grafadon / Grafad, Itamol, Lanamol, Maganol, Nasamol, Nufadol dan paracetamol-acetaminophen-drugs.

Penggunaan

Apa itu Paracetamol?

Paracetamol adalah ubat yang biasanya digunakan untuk merawat kesakitan ringan dan sederhana, mulai dari sakit kepala, sakit haid, sakit gigi, sakit sendi, dan rasa sakit yang dirasakan semasa selesema. Paracetamol juga boleh digunakan untuk melegakan demam.

Dos paracetamol dan kesan sampingan paracetamol akan dijelaskan lebih lanjut di bawah.

Apakah peraturan untuk mengambil Paracetamol (Acetaminophen)?

Gunakan paracetamol dengan minum seperti yang diarahkan oleh doktor anda atau pada bungkusan. Untuk menangani kesakitan, sakit, dan demam, tablet 500 mg paracetamol biasanya diambil setiap 4-6 jam. Jika anda tidak pasti mengenai maklumat mengenai pakej tersebut, rujuk kepada doktor atau ahli farmasi anda.

Bagaimana untuk menyimpan Paracetamol (Acetaminophen)?

Ubat ini paling baik disimpan pada suhu bilik, jauh dari tempat cahaya dan lembapan langsung. Jangan simpan di bilik mandi. Jangan membekukannya. Jenama lain ubat ini mungkin mempunyai peraturan storan yang berbeza. Perhatikan arahan penyimpanan pada pembungkusan produk atau minta ahli farmasi anda. Jauhkan ubat-ubatan daripada jangkauan kanak-kanak dan haiwan kesayangan.

Jangan sembuh ubat di dalam tandas atau di dalam pembetung melainkan jika diarahkan. Buang produk ini apabila ia tamat tempoh atau jika ia tidak lagi diperlukan. Rujuk syarikat farmasi anda atau syarikat pelupusan sisa tempatan mengenai cara membuang produk anda dengan selamat.

Dos

Maklumat yang diberikan bukan pengganti nasihat perubatan. SELIDIK berunding dengan doktor atau ahli farmasi anda sebelum memulakan rawatan.

Apakah dos Paracetamol (Acetaminophen) untuk orang dewasa?

Dos paracetamol untuk demam pada orang dewasa:

  • Paracetamol 325-650 mg setiap 4-6 jam atau 1000 mg setiap 6-8 jam lisan atau rektum.
  • Paracetamol 500 mg tablet: 2 500 mg tablet diambil setiap 4-6 jam.

Dos Paracetamol untuk kesakitan pada orang dewasa:

  • Paracetamol 325-650 mg setiap 4-6 jam atau 1000 mg setiap 6-8 jam secara lisan atau suppository.
  • Paracetamol 500 mg tablet: 2 500 mg tablet diambil setiap 4-6 jam.

Apakah dos Paracetamol (Acetaminophen) untuk kanak-kanak?

Dos Paracetamol untuk demam pada bayi preterm berusia 28-32 minggu:

  • Dos infusi: 20 mg / kg diikuti oleh 10 mg / kg / dos setiap 12 jam
  • Lisan: 10-12 mg / kg / dos setiap 6-8 jam. Maksimum dos oral harian: 40 mg / kg / hari
  • Rectal: 20 mg / kg / dos setiap 12 jam. Maksimum dos dubur harian: 40 mg / kg / hari

Dos Paracetamol untuk demam pada bayi prematur berumur 32-37 minggu dan bayi baru lahir kurang daripada 10 hari:

  • Dos infusi: 20 mg / kg diikuti oleh 10 mg / kg / dos setiap 6 jam
  • Lisan: 10-15 mg / kg / dos setiap 6 jam. Maksimum dos oral harian: 60 mg / kg / hari
  • Rectal: dos awal: 30 mg / kg; kemudian 15 mg / kg / dos setiap 8 jam. Dos rektum harian maksimum: 60 mg / kg / hari

Dos Paracetamol untuk demam pada bayi baru lahir yang lebih tua daripada atau sama dengan 10 hari :

  • Dos infusi: 20 mg / kg diikuti oleh 10 mg / kg / dos setiap 6 jam
  • Lisan: 10-15 mg / kg / dos setiap 6 jam. Maksimum dos oral harian: 90 mg / kg / hari
  • Rectal: dos awal: 30 mg / kg; maka 20 mg / kg / dos setiap 6-8 jam. Dos rektum harian maksimum: 90 mg / kg / hari

Dos Paracetamol untuk demam pada kanak-kanak dan kanak-kanak:

  • Infusi, di bawah 2 tahun: 7.5-15 mg / kg / dos setiap 6 jam. Maksimum dos harian: 60 mg / kg / hari
  • Infusi, 2-12 tahun: 15 mg / kg setiap 6 jam atau 12.5 mg / kg setiap 4 jam. Maksimum dos harian: 15 mg / kg
  • Lisan, 10-15 mg / kg / dos setiap 4-6 jam apabila diperlukan; tidak melebihi 5 dos dalam masa 24 jam. Maksimum jumlah dos harian: 75 mg / kg / hari tidak melebihi 3750 mg / hari

Sebagai alternatif, pengeluar menyediakan cadangan dos berikut:

  • 2.7-5.3 kg, 0-3 bulan: 40 mg
  • 5.4-8.1 kg, 4-11 bulan: 80 mg
  • 8.2-10.8 kg, 1-2 tahun: 120 mg
  • 10.9-16.3 kg, 2-3 tahun: 160 mg
  • 16.4-21.7 kg, 4-5 tahun: 240 mg
  • 21.8-27.2 kg, 6-8 tahun: 320 mg
  • 27.3-32.6 kg, 9-10 tahun: 400 mg
  • 32.7-43.2 kg, 11 tahun: 480 mg

Pengeluar mengesyorkan menggunakan berat badan untuk memilih dos. Sekiranya berat badan tidak tersedia, umur boleh digunakan.

Dos Paracetamol untuk demam pada kanak-kanak sama dengan atau lebih dari 12 tahun:

  • Infusi, kurang dari 50 kg: 15 mg / kg setiap 6 jam atau 12.5 mg / kg setiap 4 jam. Dos tunggal maksimum: 750 mg / dos. Maksimum jumlah dos harian: 75 mg / kg / hari (kurang daripada atau sama dengan 3750 mg / hari).
  • Infusi, 50 kg atau lebih: 650 mg setiap 4 jam atau 1000 mg setiap 6 jam. Maksimum dos tunggal: 1000 mg / dos. Jumlah dos harian maksimum: 4000 mg / hari.
  • Lisan atau rektum: 325-650 mg setiap 4-6 jam atau 1000 mg 3-4 kali sehari. Maksimum dos harian: 4000 mg / hari.

Dos Paracetamol untuk kesakitan pada bayi preterm berusia 28-32 minggu:

  • Dos infusi: 20 mg / kg diikuti oleh 10 mg / kg / dos setiap 12 jam.
  • Lisan: 10-12 mg / kg / dos setiap 6-8 jam. Maksimum dos oral harian: 40 mg / kg / hari
  • Rectal: 20 mg / kg / dos setiap 12 jam. Maksimum dos dubur harian: 40 mg / kg / hari

Dos Paracetamol untuk kesakitan pada bayi pramatang berumur 32-37 minggu dan bayi baru lahir yang berusia kurang dari 10 hari:

  • Dos infusi: 20 mg / kg diikuti oleh 10 mg / kg / dos setiap 6 jam
  • Lisan: 10-15 mg / kg / dos setiap 6 jam. Maksimum dos oral harian: 60 mg / kg / hari
  • Rectal: dos awal: 30 mg / kg; kemudian 15 mg / kg / dos setiap 8 jam. Dos rektum harian maksimum: 60 mg / kg / hari

Dos paracetamol untuk kesakitan pada bayi yang baru lahir lebih tua daripada atau sama dengan 10 hari:

  • Dos infusi: 20 mg / kg diikuti oleh 10 mg / kg / dos setiap 6 jam
  • Lisan: 10-15 mg / kg / dos setiap 6 jam. Maksimum dos oral harian: 90 mg / kg / hari
  • Rectal: dos awal: 30 mg / kg; maka 20 mg / kg / dos setiap 6-8 jam. Dos rektum harian maksimum: 90 mg / kg / hari

Dos Paracetamol untuk kesakitan pada kanak-kanak dan kanak-kanak:

  • Infusi, di bawah 2 tahun: 7.5-15 mg / kg / dos setiap 6 jam. Maksimum dos harian: 60 mg / kg / hari
  • Infusi, 2-12 tahun: 15 mg / kg setiap 6 jam atau 12.5 mg / kg setiap 4 jam. Maksimum dos harian: 15 mg / kg
  • Lisan: 10-15 mg / kg / dos setiap 4-6 jam apabila diperlukan; tidak melebihi 5 dos dalam masa 24 jam. Maksimum jumlah dos harian: 75 mg / kg / hari tidak melebihi 3750 mg / hari

Sebagai alternatif, pengeluar menyediakan cadangan dos berikut:

  • 2.7-5.3 kg, 0-3 bulan: 40 mg
  • 5.4-8.1 kg, 4-11 bulan: 80 mg
  • 8.2-10.8 kg, 1-2 tahun: 120 mg
  • 10.9-16.3 kg, 2-3 tahun: 160 mg
  • 16.4-21.7 kg, 4-5 tahun: 240 mg
  • 21.8-27.2 kg, 6-8 tahun: 320 mg
  • 27.3-32.6 kg, 9-10 tahun: 400 mg
  • 32.7-43.2 kg, 11 tahun: 480 mg

Pengeluar mengesyorkan menggunakan berat badan untuk memilih dos. Sekiranya berat badan tidak tersedia, umur boleh digunakan.

Dos paracetamol untuk kesakitan pada kanak-kanak sama atau lebih dari 12 tahun:

  • Infusi, kurang dari 50 kg: 15 mg / kg setiap 6 jam atau 12.5 mg / kg setiap 4 jam. Dos tunggal maksimum: 750 mg / dos. Jumlah dos harian maksimum: 75 mg / kg / hari (kurang daripada atau sama dengan 3750 mg / hari)
  • Infusi, 50 kg atau lebih: 650 mg setiap 4 jam atau 1000 mg setiap 6 jam. Maksimum dos tunggal: 1000 mg / dos. Jumlah dos harian maksimum: 4000 mg / hari
  • Lisan atau rektum: 325-650 mg setiap 4-6 jam atau 1000 mg 3-4 kali sehari. Maksimum dos harian: 4000 mg / hari

Dalam apa dos yang disediakan Paracetamol (Acetaminophen)?

  • Caplet, oral: 500 mg
  • Kapsul gel, lisan: 500 mg
  • Cecair, lisan: 160 mg / 5 ml (120 ml, 473 ml); 500 mg / 5ml (240 ml)
  • Sirap, mulut: penghilang demam dan kesakitan Triamia pada kanak-kanak: 160 mg / 5 ml (118 ml)
  • Tablet, oral: 325 mg, 500 mg

Kesan Sampingan

Apakah kesan sampingan yang boleh dialami kerana Paracetamol (Acetaminophen)?

Berhenti menggunakan ubat ini dan hubungi doktor anda secepat mungkin jika anda mengalami kesan sampingan paracetamol yang serius, seperti:

  • Mual, sakit perut atas, gatal-gatal, kehilangan selera makan
  • Air kencing gelap, najis pucat
  • Kuning pada kulit dan mata

Tidak semua orang mengalami kesan sampingan di atas. Mungkin terdapat beberapa kesan sampingan yang tidak disebutkan di atas. Jika anda mempunyai kebimbangan mengenai kesan sampingan tertentu, berjumpa doktor atau ahli farmasi anda.

Pencegahan & Amaran

Apa yang perlu diketahui sebelum menggunakan Paracetamol (Acetaminophen)?

Apabila membuat keputusan untuk menggunakan ubat, risiko dan manfaat dadah mesti dipertimbangkan. Ini adalah keputusan bersama dari anda dan doktor anda. Untuk ubat ini, perkara berikut mesti dipertimbangkan:

Alahan

Beritahu doktor anda jika anda mengalami sebarang reaksi yang tidak biasa atau alahan terhadap ubat ini atau lain-lain. Beritahu pembekal penjagaan kesihatan anda jika anda mempunyai alergi lain seperti alahan makanan, pewarna makanan, pengawet atau haiwan. Untuk produk bukan preskripsi, baca komposisi pada label atau pembungkusan dengan berhati-hati.

Kanak-kanak

Penyelidikan yang telah dilakukan setakat ini tidak menunjukkan masalah khusus yang mengehadkan penggunaan acetaminophen pada kanak-kanak. Walau bagaimanapun, jangan berikan produk bukan preskripsi kepada kanak-kanak di bawah 2 tahun kecuali disyorkan oleh doktor.

Tua

Penyelidikan yang telah dilakukan setakat ini tidak menunjukkan masalah khusus yang mengehadkan penggunaan acetaminophen pada orang tua.

Adakah Paracetamol (Acetaminophen) selamat untuk wanita hamil dan menyusui?

Tidak ada penyelidikan yang mencukupi mengenai risiko menggunakan paracetamol dalam wanita mengandung atau penjagaan. Sentiasa berunding dengan doktor anda untuk mempertimbangkan potensi manfaat dan risiko sebelum menggunakan ubat ini. Ubat ini dimasukkan dalam risiko kategori kehamilan C (mungkin berisiko) mengikut Pentadbiran Makanan dan Dadah Amerika Syarikat (FDA)

Berikut adalah rujukan kepada kategori risiko kehamilan mengikut FDA:

  • A = Tiada risiko
  • B = Tiada risiko dalam beberapa kajian
  • C = Mungkin berisiko
  • D = Terdapat bukti risiko yang positif
  • X = Contraindications
  • N = Tidak diketahui

Interaksi

Apa ubat-ubatan mungkin berinteraksi dengan Paracetamol (Acetaminophen)?

Penggunaan ubat ini dengan ubat-ubatan yang dilampirkan di bawah biasanya tidak disyorkan, tetapi mungkin diperlukan dalam sesetengah kes. Sekiranya kedua-dua ubat ini disusun bersama, doktor anda boleh menukar dos atau berapa kali satu ubat digunakan.

  • Imatinib
  • Isoniazid
  • Pixantrone

Penggunaan ubat ini dengan ubat-ubatan yang dilampirkan di bawah boleh membawa kepada peningkatan risiko kesan sampingan tertentu, tetapi penggunaan kedua-dua ubat mungkin merupakan rawatan terbaik untuk anda. Sekiranya kedua-dua ubat ini disusun bersama, doktor anda boleh menukar dos atau berapa kali satu ubat digunakan.

  • Acenocoumarol
  • Carbamazepine
  • Fosfenytoin
  • Lixisenatide
  • Phenytoin
  • Warfarin
  • Zidovudine

Bolehkah makanan atau alkohol berinteraksi dengan Paracetamol (Acetaminophen)?

Ubat tertentu tidak boleh digunakan ketika makan atau ketika makan makanan tertentu karena interaksi obat dapat terjadi. Mengambil alkohol atau tembakau dengan ubat tertentu juga boleh menyebabkan interaksi berlaku. Bincangkan penggunaan ubat anda dengan makanan, alkohol, atau tembakau dengan penyedia penjagaan kesihatan anda.

Apakah keadaan kesihatan yang boleh berinteraksi dengan Paracetamol (Acetaminophen)?

Masalah kesihatan lain boleh menjejaskan penggunaan ubat ini. Beritahu doktor anda jika anda mempunyai masalah kesihatan yang lain, khususnya:

  • Penyalahgunaan alkohol, atau riwayat penyalahgunaan alkohol
  • Penyakit buah pinggang yang teruk
  • Penyakit hati (termasuk hepatitis) boleh menyebabkan kesan sampingan menjadi lebih parah
  • Phenylketonuria (PKU) - beberapa jenama acetaminophen mengandungi aspartam, yang boleh menjadikan keadaan ini lebih teruk

Berlebihan

Apa yang perlu saya lakukan dalam keadaan kecemasan atau berlebihan?

Sekiranya seseorang mengambil acetaminophen lebih daripada dos yang dicadangkan, dapatkan segera bantuan perubatan, walaupun orang itu tidak mempunyai gejala.

Gejala-gejala overdosis paracetamol boleh termasuk yang berikut:

  • Mual
  • Untuk muntah
  • Kehilangan selera makan
  • Berkeringat
  • Keletihan yang melampau
  • Pendarahan luar biasa atau lebam
  • Sakit di bahagian atas abdomen kanan
  • Kuning pada kulit dan mata
  • Gejala Flu

Sekiranya berlaku kecemasan atau berlebihan, hubungi pembekal perkhidmatan kecemasan tempatan (112) atau segera ke jabatan kecemasan hospital terdekat.

Apa yang perlu saya lakukan jika saya terlepas dos?

Jika anda terlupa satu dos ubat ini, ambil secepat mungkin. Tetapi apabila ia menghampiri dos seterusnya, langkau dos terlepas dan kembali ke jadual dos biasa. Jangan menggandakan dos.

Hello Health Group tidak memberikan nasihat, diagnosis atau rawatan perubatan.

Sumber

MIMS. Paracetamol. 2016. http://mims.com/Indonesia/Home/GatewaySubscription/?generic=Paracetamol Diakses pada 12 Disember 2015

Tarikh disemak: 26 Mei, 2017 | Terakhir Edited: 26 Mei 2017

Pilihan Editor